Kineziterapija ir reabilitacija po peties rotatorių manžetės sausgyslių artroskopinės rekonstrukcinės operacijos

Labai svarbūs etapai kurie padės greičiau atsistatyti po peties rotatorių manžetės sausgyslių artroskopinės rekonstrukcinės operacijos

12/21/20221 min read

Po atliktos peties sąnario artroskopinės operacijos https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20188272/ labai svarbu tinkamai pradėti pooperacinį laikotarpį. Tai palengvins ir pagreitins visą reabilitacinį laikotarpį po peties rotatorių manžetės sausgyslių artroskopinės rekonstrukcinės operacijos ir sumažins pooperacinių komplikacijų bei pakartotinų peties sąnario traumų riziką.

Reabilitacija po operacijos

Kineziterapija po peties sąnario artroskopinės operacijos, kam ji reikalinga?

Pirmiausia, labai svarbu, kad operuojantis gydytojas nustatytų datą nuo kurios galima pradėti atlikti kineziterapinius pratimus, tuomet kineziterapeutas sudaro kineziterapinio gydymo planą ir sustato tinkamus ir individualius pratimus. Neatliekant tinkamos reabilitacijos po peties sąnario artroskopinės operacijos jūs rizikuojate, kad jūsu peties sąnarys sustings – išsivystys peties sąnario kapsulitas, kas lems nepatogumo ir sąstingio jausmą, jus lydės pastovus peties skausmas ir gali prireikti pakartotinės operacijos.

Peties sąnario kineziterapija pasibaigus ambulatorinės reabilitacijos laikotarpiui

Peties rotatorių manžetės sausgyslių operacijos yra plačiai atliekamos visame pasaulyje, todėl ir reikia žinoti kas pacientų laukia, kaip elgtis prieš ir po jos. Tai reikšmingai pagerins galutinį rekonstrukcijos rezultatą. Turint galvoje, kad į namus dažniausiai reikia vykti tą pačią dieną po operacijų, tai yra labai svarbu.

Pirminiai kineziterapijos tikslai po operacijos

  • Pirmas tikslas – pasiekti, kad pacientas jaustų kuo mažesnį diskomfortą po operacijos

  • Antras – pasiekti pakankamai gerą peties sąn. mobilumą, neleisti jam sustingti.

  • Trečias – užtikrinti, kad petį stabilizuojantys raumenys kuo mažiau atrofuotųsi.

Dar viena labai dažna problema – pacientas nežino kaip jam elgtis pasibaigus ambulatorinei reabilitacijai. Dažnam pacientui nėra tinkamai paaiškinama, kad reabilitacija nesibaigia praėjus 7-8 savaitėms po operacijos.

Idealiu atveju pacientui sustatomas tęstinis individualių pratimų planas, o kartais netgi būtina lankytis pas kineziterapeutą, atlikti peties sąnario mobilizacijas, taip atsitinka jeigu laiku nespėjame išmankštinti peties sąnario ir jis sustingsta.

Atliekant reabilitaciją po peties rotatorių manžetės sausgyslių artroskopinės rekonstrukcinės operacijos labai svarbu pasiekti visus užsibrėžtus tikslus, t.y. pasiekti:

Pratimai, kurie yra neatsiejama kineziterapijos plano dalis po peties sąnario rotatorių manžetės sausgyslių rekonstrukcinių operacijų padės :

  • Mažinti su peties sąnariu susijusį skausmą ir uždegimą

  • Atkurti peties sąnario amplitudę

  • Pagerinti pažeisto peties sąnario raumenų kontrolę

  • Normalizuoti peties sąnario judesių stereotipus po operacijos

Kaip atrodo kineziterapeuto darbas po operacijos

Vienas iš esminių kineziterapijos vaidmenų po peties rotatorių manžetės sausgyslių artroskopinės rekonstrukcinės operacijos yra padėti pagerinti arba atstatyti peties sąnario judesių amplitudę. Dėl to jeigu tik operavęs gydytojas leidžia – skiriami pratimai, kuriuos jau galima atlikti pačią pirmą dieną po operacijos, pratimai atliekami be skausmo. Pratimus rekomenduojama atlikti kelis kartus dienoje, po kurių seka sąnario šaldymas ledais. Labai svarbu pabrėžti, kad peties sąnarys turi būti šaldomas mažiausiai mėnesį po operacijos, neretai ir ilgiau. To pasekoje galite tikėtis reikšmingo peties sąnario judesių pagerėjimo vos per kelias savaites! Tai padės užtikrinti, kad jūsų raumenys nesustings ir neatrofuos gijimo metu. Labai dažnai ambulatorinė reabilitacija paskiriama 4-6 savaitės po operacijos. Jeigu pacientas tiek laiko nieko nedaro, jis susiduria su pasekmėmis. Todėl idealiu atveju pacientas yra kviečiamas į individualų susitikimą praėjus 2-iems savaitėms po operacijos, iškart po to, kai pašalinami siūlai. Tokiu būdu pacientas gauna papildomų žinių, kaip jam toliau elgtis, kokius naujus pratimus jau saugu atlikti, sužino ar vis dar būtina dėvėti peties sąn įtvarą ir visą kitą aktualią informaciją, kurios labai trūksta pirminiu laikotarpiu po patirtos operacijos. Kineziterapija ne tik pagerina peties sąnario judesių mobilumą, bet ir padeda išvengti raumenų atrofijos (raumenų nykimo) po operacijos, išlaikant juos stiprius naudojant įvairias kineziterapijos metodikas. Kineziterapeutas visada patars, kokie pratimai yra geriausi kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į konkrečią jo būklę.

  • Pakankamą peties sąn. mobilumą

  • Pakankamą peties sąn. stabilumą

  • Panakankamą peties sąn. stabilizuojančių raumenų jėgą.

Taigi reabilitacija gali užsitęsti ir iki pusės metų, kartais ir dar ilgiau. Bet svarbiausias dalykas yra, kad jeigu nepasieksite nors vieno iš trijų pagrindinių tikslų, didelė tikimybė, kad traumuosite petį ir vėl. Jeigu reabilitaciją atliksite pasiremdami testais, galite būti tikri, kad turėsite daug didesnę tikimybę išvengti bepasikartojančių traumų. Sėkmės !